| Správy (archív) | Sprievodca/návod | Liga | Linky | O klane 47 (en) | ...späť na Virgovu stránku
gradient Sprievodca: | úvod | ovládanie | predmety | pohyb | zvuky | zbrane | mierenie | vozidlá | skratky/slovníček | FAQ

Vozidlá a iné bojové prostriedky v UT2004

S vozidlami sa bežne spájajú strielne či strelecké veže (Gun Turret), ktorých je najmä v assaulte viac typov. Ja sa najčastejšie stretávam so štandardnou streleckou vežou používanou v Onslaughte. Napokon ale najviac priestoru venujeme samozrejme vozidlám. V UT2004 sú tieto vozidlá: Manta, Raptor, Scorpion, Hellbender, Goliath a Leviathan. K tomu treba prirátať posla zlých správ menom Phoenix a vesmírne stíhačky Human Space Fighter a Skaarj Space Fighter.

Aby to nebolo všetko, pribudli v ECE bonus packu tri ďalšie vozidlá: Cicada, SPMA, Paladin. Tieto pekne dopĺňajú pôvodnú sadu a prinášajú zaujímavé nové možnosti.

Vozdilá sú navrhnuté tak, aby každé malo svoje silnejšie aj slabšie stránky, ale samozrejme sú vozidlá, ktoré sú jednoznačne silnejšie a iné, ktoré sú potom typicky jednoznačne rýchlejšie. :-) Všetky vozidlá aj veže je možné opravovať (heal, liečiť :-)) pomocou Link Gunu.

Odporúčam pozrieť pekné motivačné vehicles video, v ktorom sa vozdilá naozaj pekne predvádzajú. :-) Samozrejme, po pár masových bitkách prídete na to, že to isté môžete zažiť na vlastnej koži. Ja sa chcem už len naučiť dať vodičovi Scorpiona head-shot. :-)))

Manta (vznášadlo)

Pohyb

Rýchle a obratné vozidlo, dokáže skákať a dlho kĺzať vzduchom. Typicky sa radí medzi vzdušné (airborne), hoci prirodzene lieta pri zemi a na ďalší skok si treba chvíľu počkať. Dokáže lietať aj na vode. Unesie minimálne troch ďalších pasažierov (na krídlach a na streche) – pri takomto prevoze je vhodné si čupnúť, oveľa lepšie tak postava "drží" na vozidle. Napokon je tu možnosť rýchlo zostúpiť na zem (buď klávesom pre Duck alebo sekundárnou streľbou). Skákanie je vhodné na ľahšie prekonávanie terénnych nerovností, prudkým zostupom je možné sa schovať za kopec pred AVRiLom.

Útok

Manta je nebezpečná už svojím pohybom. Ako každé iné vozidlo vie aj ona prejsť hráča súpera, hoci prosté prejdenie nie je zárukou smrti nepriateľa. Akonáhle však pridáme sekundár (descend), je smrť prakticky istá. Odmenou môže byť "Road Rage", "Vehicular Manslaught" alebo aj "Pancake", ak miesto jednoduchého prejdenia nepriateľa Mantou "zašlápnete". :-) Manta má veľkú zotrvačnosť pri pohyboch, človek sa po čase ale naučí meniť jej smer už s istým predstihom. Dobrý pilot Manty je pre pešiaka peklo, najmä v domácej základni skôr, než si stihne pešiak zobrať prvé zbrane. Viacmenej som už aj osvetlil funkciu sekundáru, ostáva teda len primár. Energetické projektily sú rýchle, spôsobujú malé škody s malým splashom, ale kadencia je vysoká. Manta vie skrátka nadeliť slušné škody.

Obrana

Manta má veľmi slabé brnenie, navyše je otvorená. Často je pilot zabitý skôr, než je zničené vozidlo. Obrana proti AVRiLu je prakticky nulová, šancu máte iba ak vás nepriateľ lockol relatívne blizko a máte vysokú rýchlosť – to proste raketa ani jej operátor nestíha. Obrana proti heat-sink missile z Raptoru je kombinácia skákania a prudkého klesania. Problém je, že často blížiacu sa raketu nevidíte, takže je tažko povedať, kedy a ako sa jej uhnúť. Ostatným veciam sa buď nemá význam brániť (rana z Goliathu znamená, že už je na obranu neskoro), alebo ich treba proste ubehať, uskákať, či inak vymanévrovať. Pozor na dobrých hráčov pešiakov – SR, RL alebo Flak v Mante okamžite pocítite. Akonáhle máte chvíľu oddychu niekde v závetrí, vylezte zo svojej Manty a opravte ju. Stojí vás to pár sekúnd, ktoré sa vyplatia.

Raptor (nie tak celkom helikoptéra)

Scorpion (bugina)

Hellbender (prerastený off-road)

Goliath (tank)

Leviathan (obrnená obluda)

Cicada (vznášadlo tak trochu inak)

Pohyb

Vynikajúca akcelerácia, pomalé otáčanie – zvláštna kombinácia. Oproti Raptoru má výbornú stúpavosť-klesavosť (a fantastickú akceleráciu vo vertikále), čo robí tento smer atraktívnym vo chvíli, kedy sa treba schovať. Maximálny dostup ale Cicada nemá ani zďaleka na úrovni Raptoru. V pohybe do strán alebo dopredu-dozadu je Cicada dosť lenivá.

Útok

Cicada je určená na útok proti pozemným cieľom – predsa len je ľahšie naviesť rakety na cieľ na zemi ako vo vzduchu. Samozrejme je možné zničiť aj inú Cikádu alebo Raptora (ale len ťažko, ak je ten druhý dobrý pilot). Ničivá sila Cikády sa prejavuje najlepšie proti nodom alebo vozidlám, ale aj malé ciele, ako sú pešiaci, sú ideálne. Ak máte navyše obsadené aj druhé miesto, dokážete v ideálnom prípade každú sekundu nadeliť vyše 300 jednotiek damage, čo okrem Leviathana (a nepresného SPMA) neprekoná zrejme žiadne vozidlo. Výborný trik je lockovanie rakiet: je možné sa vynoriť spoza kopca, locknúť sa napr. na turret, počkať na prípravu 2*5 rakiet vynoriť sa opäť a vypustiť smrtonosnú dávku. Statické ciele sú proste ideálne. Ak sa ale niekto príliš poflakuje s Mantou (na ktorú pri jej typických rýchlostiach nemáte šancu zamieriť), treba využiť aj to (najmä keď stačí už piata raketa na posledný pozdrav). Čo povedať o laserovej strielni? Je možné mieriť iba od Cikády nižšie, čo je nevýhoda. Nevýhodou je aj chýbajúci zoom (to sa dá vyriešiť klávesom na zmenu FOV, kým je táto na serveri povolená). Výhodou je, že celkovo je táto zbraň ničivejšia než pozemná strelecká veža.

Obrana

Pri obrane Cikády treba využívať jej hbitosť vo vertikálnom smere. Toto sa hodí najmä pri hlásení o približujúcej sa rakete. Pri rakete máte ešte možnosť pokúsiť sa odlákať ju svetlicou (operátor laserovej strielne), ale pravdepodobnosť úspechu nie je zaručená. Proti AVRiLom sú svetlice dosť účinné, ale proti teplom navádzaným raketám z Raptora to už neplatí. Tam sa proste treba hýbať. Obrana je vecou operátora spodnej strielne, pilot môže na hrozby odpovedať len raketami, čo je síce účinný nástroj, ale zle sa ním mieri.

Self Propelled Mobile Artillery – SPMA (húfnica)

Pohyb

Húfnica vie dosahovať rýchlosť ako Hellbender, hoci jej akcelerácia je nižšia. Každopádne jej presun je dielom okamihu, čo sa často hodí. Slušná pohyblivosť, vysoký podvozok.

Útok

Ak hráte v tíme dvaja traja, tak je obvykle hlúposť použiť toto vozidlo. Akonáhle ale vo väčšej hre niekto začne zasypávať node strelami, je dosť ťažké ho brániť, nakoľko kedykoľvek môže dopadnúť smrtiaca strela (ani strelec sám nevie, kam presne).

Obrana

Pri plnom obsadení vozidla sa dá uvažovať aj o rozumnej obrane – najmä voči pešiakom. Tak či tak je ale vhodné sa nedostať do žiadneho priameho stretu. Sky-mines vedia v takýchto situáciách zázraky. Aj tak je ale vhodné skôr presunúť húfnicu niekde inde. Proti hrozbám typu Raptor či Manta (najmä ak sú v bezpečnej vzdialenosti) to ale môžete zabaliť – o tanku a ťažších zbraniach nemusím hovoriť. Okamžite vypadnúť von a bojovať po vlastných (AVRiL a podobne).

Mimoriadne populárne je toto vozidlo na ONS-IslandHop, kde je možné dostreliť ním zo základne po prvý node. (Všetky priložené screenshoty SPMA sú z tejto mapy.)

SPMA je prakticky nepoužiteľná bez kamery, ktorá sa vystrelí sekundárom. Nemusím pripomínať, že akonáhle začnete pracovať kamerou, ste zraniteľnejší, nakoľko nie je šanca sledovať to, čo sa deje okolo samotného vozdila. Samozrejme – kým je vozidlo na dohľad kamery, možné to je, ale kamera je hore na vedenie účinnej paľby, nie na kontrolu zdravotného stavu šoféra a strelca v jednej osobe. :-)

Akonáhle uznáte pozíciu kamery za vhodnú, stlačte opäť sekundárnu streľbu. Kamera sa rozloží a ostane visieť v danom bode za pomoci trysiek. Kamera toho veľa nevydrží. V prípade nebezpečenstva sa ďalším sekundárom možno prepnúť opäť do pozície šoféra. To ale samozrejme deaktivuje aktuálnu kameru.

Pomocou vpred-vzad-vpravo-vľavo umiestnite zameriavací kríž. Ten sa po rozložení nachádza priamo pod kamerou. Natočenie kamery ovládate intuitívne myšou. V tejto chvíli nie je možné nijak ovládať vozidlo či postavu, na to je potrebné najprv zrušiť kameru ďalším (tretím) použitím sekundárnej streľby.

No a potom to tam už sypte. Nemusíte čakať na dopad strely, ukazateľ vpravo dole indikuje, kedy je pripravená ďalšia rana. Projektil sa tesne pred dopadom rozpadá na päť menších (ak prekoná minimálnu potrebnú výšku, ako je spomenuté vyššie – toto ale obvykle nie je problém pri strieľaní s kamerou). Podľa všetkého je najefektívnejšie strieľať na najmenšiu možnú vzdialenosť (potrebnú na rozpad projektilu), na druhú stranu to typicky býva príliš blízko k ohnisku konfliktu. Často zavadzia more, hory, ... Aj na maximálnu vzdialenosť dokáže SPMA narobiť (najmä pešiakom) lokálne peklo.

Krásne výbuchy sú odmenou. Zameriavací kríž je limitovaný nie len dostrelom húfnice, ale aj dohľadom kamery. Niekedy je lepšie vystreliť kameru nižšie, ale pozor, aby bol cieľ na dohľad. No a nakoniec upozornenie: AVRiLy je možné locknúť na SPMA vozidlo tým, že zamierite na kameru. Veľmi rafinované, stačí vystreliť AVRiL niekam nad SPMA a po chvíľke locknúť kameru.

Paladin (obranný tank)

Phoenix (bombardér)

Space Fighter (vesmírna stíhačka)

Turret (strelecká veža)

Taktiky súvisiace s prídelom vozidiel

Existuje niekoľko zaujímavostí, ktorými je možné strpčiť súperovi život, aspoň čo sa zásob vozidiel týka. Napr. oplatí sa používať súperove vozidlá. Samozrejme v tejto chvíli hovorím o Onslaughte, v Assaulte sú tieto taktiky prakticky bezvýznamné. Vozdilá sa na mape vyskytujú tak povediac v inštanciách, pričom sa nikdy neobjavia dve vozidlá jednej inštancie. Čo myslím tou inštanciou? Napr. v Torlane je na základni jeden Raptor, jeden je hore pri strednom node a jeden je v súperovej základni. Toto sú tri inštancie. Hra tieto inštancie registruje, nie je možné, aby sa objavil ďalší Raptor na základni len preto, že je tam voľné miesto. ;-)

Hráč má samozrejme starosti o svoj život, o stav na mape nodov, atď atp. Ak zvyknete vyskakovať z vozidla pred jeho zničením, je to pochopiteľné. Ak viete ako pešiak narobiť potom kopu škody, je to super. Treba len myslieť na to, že opustené nezničené vozidlo sa objaví na svojom mieste oveľa neskôr ako zničené. A to vám ešte súper môže spraviť podraz, ktorý vrelo odporúčam. :-) Akonáhle ostane po boji súperove vozdilo, zoberte si ho (najmä ak žiadne nemáte, neoplatí sa samozrejme zobrať súperovu dymiacu Mantu a nechať vedľa pohodeného Leviathana :-)). Po prevzatí vozdila sa oplatí ho trochu opraviť, najmä ak ide o Mantu či Raptora (ide to rýchlo a hlavne kvôli nárazom sa to oplatí). No a súper už tento kus (inštanciu) bude čakať márne. Ak aj vozdilo nechcete, neničte ho, ak nie je nablízku žiadny súper (dlhší respawn pre súpera). Ak ide o silné vozidlo, načnite ho tak, aby sa z neho dymilo (ale napr. tank už by ste snáď ukradnúť mohli). Tieto rady sa najlepšie aplikujú na vozidlá, ktoré sú na vašom území.

Ďalší hnusný trik je odsunúť súperove uzamknuté vozidlá niekam preč. Na takom Torlane stačí často zhodiť Mantu či Raptora z plošinky mimo dohľad a súper ich už tak skoro nepoužije. Tieto sa ani nerespawnú – treba ich nájsť a použiť. To by ale súper musel mať podozrenie, čo sa stalo.

V Assaulte sú vozidlá typicky na strane útočníkov a veže na strane obrany. Oproti ONS hráč nezahynie, ak je zničené vozidlo – vyskočí plný sily a môže sa vrhnúť do útoku po vlastných. Z tohto dôvodu v AS neostávajú vozidlá po súperovi. Vlastne som ani neskúšal, či je možné vozidlo po súperovi prebrať, nikdy ma to nezaujímalo.

Čo je ešte potrebné vedieť o vozidlách?

Be RED or BLUE – 47'll kill you!