| Správy (archív) | Sprievodca/návod | Liga | Linky | O klane 47 (en) | ...späť na Virgovu stránku
gradient Sprievodca: | úvod | ovládanie | predmety | pohyb | zvuky | zbrane | mierenie | vozidlá | skratky/slovníček | FAQ

Sprievodca svetom UT2004

Má význam písať sprievodcu svetom UT2004 po slovensky? :-) Pochybujem. Ale povedal som si, že to spravím pre svojich spoluhráčov a pre svoj dobrý pocit. Skôr než sa do toho pustíme, musím (opäť) upozorniť na stránku UT2k4 Guide, kde Taleweaver hovorí naozaj pekne k veci. Akurát po anglicky. Výbornú stránku o UT2004 má aj hráč Piramid. Veľmi milé je, že sa venuje aj duelovej taktike a miereniu, pričom najmä rady o mierení sú na máloktorej stránke.

Pod hlavným menu tejto stránky sa len tak mimochodom objavilo podmenu na rôzne kapitolky tohto sprievodcu. Niektoré z nich možno ešte nebudú celkom hotové, ale to už je riziko povolania (čítania webu). Snažím sa ale, čo mi rozhodne vydrží, kým ma neprepadne nová mánia. Ak by touto mániou bol UT2007, tak tieto staré stránky odzálohujem a čím prv vám dám vedieť, čo si myslím o novučkej hre.

Skôr, ako sa pustíte do ďalších porcií sprievodcu, odporúčam vám stránku so zoznamom skratiek, nakoľko naďalej budem s obľubou používať zaklínadlá ako SR, BR a CTF (to vari poznáte :-)). Rovnako tak je vhodné prejsť si stránku s najčastejšie kladenými otázkami – FAQ.

Štýly hry UT2004, disciplíny (proste Game Types)

Teraz neviem, či mám vymenovať všetky disciplíny, čo v hre sú, alebo spomínať mody, ktoré ďalšie disciplíny pridávajú. Ja osobne hrám Deathmatch (DM) s členmi 47 (tých zatiaľ porazím), alebo keď sa silno nudím, tak aj s počítačom. Team DM (TDM) tiež občas zvládame, ale proti inému klanu sme zatiaľ nehrali (a asi by to zle dopadlo). Ďalej sú tu viac zábavné ako vážne typy: Invasion a Mutant. CTF hrám rád, ale nie často. :-) Last Man Standing (LMS) mám veľmi rád proti počítaču (na starom UT som hrával zo zásady proti 15 ks Godlikom, na novom ešte nemám zistenú obľúbenú obtiažnosť), ale aj proti kamarátom. BR hrávam málo. Assault mám naopak celkom rád (ale záleží to od mapy), on-line hry sú o to viac zaujímavé. Double Domination (DOM, DDOM) je pre mňa stále trochu nezvyk (nie je to tak dávno, čo som hrával klasický domination (CDOM)). No a sme u toho, prečo vlastne UT2004 hrám – a to je Onslaught! Kombinácia TDM s akousi RTS... proste to milujem. :-)

No ale potom tu ešte máme rôzne mody a doplňujúce typy. Existuje napríklad port klasického Domination módu Classic Domination (CDOM), akurát tí boti sú o dosť ťažší ako v UT'99. :-))) Ďalej tu máme Vehicle CTF (VCTF), v ktorom môžu pozemné vozidlá nosiť vlajku. Vehicle Domination (VDOM) je klasický domination s vozidlami. Vehicle Flag Domination je zvláštny domination s vlajkami a hrá sa na ONS mapách. Rovnako tak existuje rozšírenie CTF alebo TDM pre (až) štyri tímy. CTF4 má vlastné mapy, pochopiteľne. TDM4 sa hrá na DM mapách (toto sa v starom UT dalo voľbou počtu tímov už v základnej dodávke). Vôbec už nehovorím o Jailbreaku, Dodge-pro modifikácii a jej neskutočných mapách, atď atp. :-)))

Disciplíny sa dajú ešte doladiť mutatormi, pričom taký Instagib dramaticky mení charakter hry. :-)

Hráme on-line – hlavne slušne

Naozaj neviem, či tento odsek pomôže, ale pri tom, čo je občas možné stretnúť na sieti, mám potrebu aspoň pár slov napísať. Nebudem špeciálne tlačiť na samozrejmosti, akými sú slovník, rozumná miera (nefloodiť) apod. Mám ale potrebu spomenúť, čo mne osobne veľmi vadí a je to naozaj prejav vrcholnej stupidity. Ide o strieľanie do vlastných. Nehovorím vôbec o tom, že niekoho zraníte, lebo napr. public ONS sa hrá s 0 % friendly fire. Ale to, čo sa niekomu môže zdať ako dobrá psina, je nechutne otravný prvok. Za streľbou sa treba obzerať, ruší zvuky, ktoré su podstatné, môže vás odhadzovať.

Ak strieľate po vlastných, robte to, prosím, naozaj len omylom. :-))) Ja osobne nestrieľam ani naprázdno. Priťahuje to pozornosť, môže sa zdať, že strieľam po niekom (a nepriateľ široko ďaleko nie je). Typické je takéto strieľanie u vozidiel, kde je munícia neobmedzená. Existujú samozrejme dobré výnimky, napríklad AVRiL vystrelený do vzduchu v očakávaní nepriateľa. Je viac než pravdepodobné, že tento prípad nikomu nebude vadiť.

Hrať treba účelne, herný prejav by mal pomôcť tímu. Bohužiaľ na verejných serveroch sa občas nájdu neskutočne exotické prípady hráčov. To vie často skaziť celý dojem hry pre celý tím. Keď je hráč hlúpy, neskúsený, ... to všetko sa dá prežiť. Blbý idiot je naozajstrná pohroma. Ak chcete upozorniť hráča vo vozidle, že chcete nastupiť, krátka dávka je ideálna. Strielať intenzívne za odlietajúcou mantou je však zbytočné a hlúpe, nikto normálny sa vám nebude vracať s rýchlou mantou len preto, že ste chceli naskočiť na krídlo.

Čím obohatiť originálnu inštaláciu?

Mať inštaláciu je základ, ale nie je to dnes už ani len potrebné minimum. :-))) Po inštalácii treba aplikovať aktuálny patch (3369), ale lepšie je rovno stiahnúť si dvestomegový UT2004 Megapack (linuxová verzia), ktorý obsahuje aj 3369 patch, aj starší bonusový balík (ECE 1.1 bonus pack, nové vozidlá + pár výborných ONS máp) a navyše je k tomu pribalených 9 ďalších máp. Ak hráte ONS, tak rozhodne hneď pridajte ONS-Ascendancy a ONS-Aridoom (download).

Ak máte ďalšie miesto, tak nasledujú Community Bonus Packs: CBP1 sú mapy portované z UT2003 a potom pre UT2004 je pôvodný CBP2 (volume 1 a volume 2). Ten je rozdelený na dva (nezávislé) súbory kvôli svojmu objemu, pričom fanúšikom ONS stačí len CBP2 volume 2. Teraz máte solídny základ na internetové hranie.

Veľa serverov ale rotuje aj rôzne neštandardné mapy. Akonáhle začnete pri pripájaní sa k hre stahovať veľamegovú mapu, rovno ju bežte nájsť cez web (napr. práve na BU FileWorks). Je to rýchlejšie, lebo herný server často dosť výrazne limituje šírku pásma na stahovanie, aby neobmedzoval tých, čo už hrajú. Ďalšie rozširovanie teda pozostáva z obohacovania inštalácie modmi (VCTF, CTF4, CDOM, ...) alebo mapami. Z máp odporúčam stiahnúť podľa potreby (a voľného miesta) 1on1-Pack (priaznivci duelov), Flag Pack I & II (pre CTF fanúšikov). Viac na UT2004 Mappacks. Pozrite napr. UT Clasic Pack, Clan UED Mappack. Inde môžte skúsiť nájsť Ultimate Community Map Pack (UCMP1 a UCMP2). Ak ste priaznivcom ONS, určite by ste mali mať ONS-Dinora (prekrásna mapa; jediné, čo ma na nej vie dojať, je nízky "strop" pre dostup Raptora), často sa hráva aj ONS-Nevermore.

Ak plánujete hrať vážnejšie duely alebo TDM, neváhajte a sťahujte Fixed Editions Mappack (obsahuje dve nové a tri vylepšené – pôvodne retail – mapy) a potom balík rôznych máp e-Sports UT2004 mappack (DM-1on1-Lea, DM-1on1-Roughinery-FPS, DM-Campgrounds2004-G1E, DM-Campgrounds2005-SC1, DM-DE-Grendelkeep-RE, DM-Deck17-FPS, DM-Goose2k4). Je možné, že Leu budete potrebovať ešte vo verzii ESWC2k5 (to si už nájdete sami :-)).

Ak neviete, čo robiť zo stiahnutými balíkmi, pozrite sa na často kladené otázky.

Poďakovanie

Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že materiál, ktorý v tomto sprievodcovi nájdete, je obsiahnutý na rôznych iných stránkach, na ktoré vás zavše aj odkážem. Vybral som si ale jednu obeť, ktorej proste treba poďakovať nado všetky iné. UT2k4 Guide od Taleweavera je dobre napísaný a naozaj hodnotný. V našom sprievodcovi máme aj vlastné skúsenosti (inak by to ani nebolo ono), ale treba priznať, že niektoré veci sú skôr len preložené, lebo nebol dôvod písať ich z hlavy a navyše možno zbytočne horšie. :-)))

Be RED or BLUE – 47'll kill you!