17. 8. 2005, Virgo47
V komunite vyrástlo veľa dobrých maperov, ale v súvislosti s UT2004 nebolo až také ťažké vybrať obeť pre prvý článok v sérii. Sjoerd "Hourences" De Jong je vari najznámejší autor máp a textúr pre UT2004. Na jeho konte sú industrial texture packy, ktoré vidno v každej druhej industrial mape. Hourences má za sebou vyše päťročné skúsenosti práce s UnrealEd a posledných pár rokov sa svojimi projektami aj živí.
Prvý sprievodný obrázok je z mapy DM-1on1-Argel, ktorá je súčasť veľmi kvalitného 1on1 mappacku. Hourences si samozrejme opäť dal záležať na textúrach a inom vlastnom obsahu. Hoci sú niektoré jeho textúry pričasto používané (najmä industrial), netýka sa to jeho máp – a rozhodne nie tejto, pretože táto nie je industrial. :-)
Hourences sa vo veľa mapách snaží vyčariť originálnu atmosféru. V Argeli sa mu to určite podarilo – a nie inak je tomu aj na mnohých iných mapách. Práve originálne mapy s výbornou atmosférou som sa rozhodol vybrať do sprievodných obrázkov. Obrázkov z retail máp, CBP či ECE nájdete aj sami dosť. :-)
Hourences začal s levelmi už na starom UT99, no s tými som sa osobne nestretol, takže o nich písať nebudem. Navyše toto je stránka o UT2004. :-) Každopádne si vybudolal povesť – ovláda dobre UnrealEd, vie si vytvoriť vlastný 2D aj 3D obsah, modely, textúry. Napokon ale aj vie, ako spraviť naozaj kvalitnú mapu.
Jedným z dôkazov je aj ONS-Dinora (nebaví ma to stále linkovať, hlavne keď je to na download.beyondunreal.com :-)). Výborná atmosféra mapy, výborná hrateľnosť – víťazstvo v štvrtej fáze MSU contestu. Onslaught levelov má Hourences na konte dosť – len z retailu to je ONS-Torlan, ONS-Dria a vynikajúci ONS-Dawn. Pri kvalite, ktorú Hourences dosahuje, môžeme bez výhrad povedať, že je naozaj všestranný: tvorí mapy malé aj veľké, v nadpriemernej kvalite a niektoré bez debaty vynikajúce.
Nedávno som niekde našiel poznámku, že statická obloha je niečo, čo by sa už v UT2004 nemalo stávať. Dinora ju má a nikdy som si to nevšimol – asi jeho mapy viac hrávam ako očumujem. Na Dinore mi preto skôr vadí nízky neviditeľný strop, do ktorého narazíte s Raptorom skôr, ako s ním vystúpate na hranicu jeho obmedzení. Oki, aj Hourences občas robí chyby. Nízke stropy a statické oblohy. :-)))
Hourences napísal aj mnohé tutoriály. Hoci sa dnes už môže tvorbou máp a iného obsahu živiť (a aj sa živí), stále vie prispieť do komunity. To sa týka ako jeho príspevku do 1on1 packu, tak Dinory a napokon aj návodov a postupov, ako tvoriť kvalitné levely na úrovni. Sám považuje tvorbu máp a obsahu za umenie (preto som sa skúšal vyhnúť slovu "produkuje" :-)), ale aj pri umení treba vedieť, čo sa má a čo sa už nemá. Hourences to rozhodne vie.
Medzi jeho retail príspevky patrí DM level DM-Rrajigar, ktorý patrí medzi naozaj originálne jaskynné kúsky a rozhodne k tým kvalitnejším v dodávke. Okrem toho je autorom notoricky známeho DM-Rankin. Jasné, je to obohratý level a má aj pár vád na kráse, ale je to štandard industrialnych deathmatchových máp – typický najmä svojou dvoj až trojpodlažnou architektúrou. Na Rankine sú aj krásne dodržané niektoré zásady dobrých DM máp – a100 a DD sú umiestnené zámerne tak, aby ich branie bolo rizikové. Na druhú stranu Rankin má blízko pri sebe shock, LG a flak – proste aj majster sa občas sekne. :-)
Priložený obrázok patrí inému industrial kúsku – mape DM-Redkin. Tu sa krásne prejavuje autorov zmysel pre detaily, ktoré majú dotvárať atmosféru. Mapa je krajšia ako Rankin (na vás je posúdenie, či je aj lepšia) a Hourences tu posúva industrial opäť o krok vpred.
Capture the Flag mapám sa venoval Hourences najmä v časoch, kedy tvoril pre starý dobrý UT99. Mapa CTF-Addien-Dwy2 vznikla pôvodne pre UT2003 (číslo 2 sa týka konverzie pre UT2004). Ďalšia mapa, ktorú proste musíte vidieť, ak sa radi pozeráte na pekné mapy. Myslím, že už samotný obrázok napovedá veľa. Opäť množstvo detailov, opäť mapa nabitá atmosférou – tentoraz tak trochu strašidelnou. Nielen že ide o peknú mapu, ide aj o dobrú mapu. (Je za tým troška histórie. Najprv vznikla pre UT2003 CTF-Addien, ktorá bola spracovaním úžasná, ale chýbal jej slušný gameplay. Dwy je označenie druhého pokusu – väčšieho, s viacerými cestami, lepšieho.)
Čo sme ešte nespomenuli? Hourences spravil aj nejaké mapy pre populárny mod (no – je to skôr gametype, ale to je fuk) JailBreak, hoci v prípade JB pre UT2004 išlo len o konverziu CTF mapy Addien-Dwy. Okrem retail ONS levelov, ktoré som už vyššie spomenul pri Dinore, má svoju prácu aj v známom ECE bonus packu – ide o mapu ONS-Adara. Na pomery Onslaughtu si tu užijete veľa z-osy (k čomu prispievajú aj Cikády) a opäť je možné povedať, že Hourences sa úspešne pokúsil o čosi nové.
Hourences má 21 rokov, a pritom (ako som už spomenul) päťročné skúsenosti v tomto obore. Aby toho nebolo málo, venuje sa administrácii jednej z najväčších a najstarších stránok zaoberajúcich sa mappingom – Nalicity (hostované na BU).
Vráťme sa teraz opäť k jeho DM mapám – presnejšie k duelovým mapám. Prvou z nich je DM-1on1-Idoma, ktorá je súčasťou dodávky UT2004. Napokon, je to prvá mapa v single playeri. Mapa nie je competitive ani zďaleka, nie je ani výnimočne dobrá. Naozaj jej sedí pozícia prvej mapy v singli, čomu zodpovedá len malý štít a hranatá jednoduchosť. Na obrázku je to už iná káva – DM-1on1-Sae je jeho druhým príspevkom do 1on1 packu. Má význam sa opakovať? Jasné, že ide o dobrú a originálnu mapu s atmosférou a kopou vlastného obsahu (na obrázku napríklad krásna socha). Všetky mapy v packu pritom boli hodnotené dosť vysoko aj v oblasti hrateľnosti, takže sa nemusíte báť, že by išlo o púhe grafické demo.
Čo dodať? Myslím, že už chýbajú len linky, kde si v prípade potreby nájdete viac. Stránka www.hourences.com by mala stačiť, lebo na nej sú obe podstatné linky: Hourences stránka na gamesdesing.be, čo je jeho vlastná stránka. Druhá linka vás potom zavedie na stránku tímu Phalanx Design (server PlanetUnreal), v ktorom Hourences pôsobí. Hoci sa Hourences venuje aj iným hrám, verím, že o ňom ešte budeme počuť. Ja v to vlastne skôr dúfam. :-)